Międzynarodowy Dzień Muzeów
18 maja 2020
Redaktor

Międzynarodowy Dzień Muzeów inny niż zazwyczaj…

18 maja, jak co roku, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów. W tym roku święto ma szczególny charakter – po okresie przerwy, spowodowanej ograniczeniami związanymi z epidemią, możemy ponownie odwiedzać muzea w różnych miastach. Międzynarodowy Dzień Muzeów to dobra okazja, by przypomnieć sobie, jak cenne zbiory mamy na wyciągniecie ręki i zaplanować wizytę w wybranym muzeum, albo skorzystać z bogatej oferty on-line dostępnej m.in. na stronie internetowej krakowskienoce.pl.

Międzynarodowy Dzień Muzeów to święto ustanowione w 1977 roku przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM, International Council of Museums) działającą przy UNESCO. Dla muzeów to doskonała okazja do wywiązania się z zadań na rzecz społeczeństwa i jego rozwoju oraz zwrócenia uwagi na wyzwania, przed którymi stają muzealnicy. Co roku rada przygotowuje szereg propozycji związanych z międzynarodowym świętem oraz proponuje temat przewodni. W tej edycji ICOM zachęca muzea do zintensyfikowania aktywności proponowanych w sieci, a także skoncentrowania się na kwestiach związanych z równością – zwłaszcza w zakresie różnorodności i integracji społecznej – szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej ICOM.

W Krakowie od lat Międzynarodowy Dzień Muzeów związany jest z Nocą Muzeów. W tym roku ograniczenia związane
z koronawirusem uniemożliwiły jednak organizację Nocy Muzeów w tradycyjnej formie. Jak wiele innych przedsięwzięć, także ta inicjatywa, może przyjemniej częściowo zostać zrealizowana w sieci. Na specjalnej stronie internetowej krakowskienoce.pl udostępniane są informacje dotyczące krakowskich muzeów, muzealne zbiory on-line, wirtualne oprowadzania po wystawach, a także specjalne zajęcia edukacyjne i wykłady. Wśród nowych propozycji, udostępnionych z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów, znaleźć można między innymi wirtualny spacer po Galerii Jerzego Dudy-Gracza.

Ze względów bezpieczeństwa obchody Międzynarodowego Dnia Muzeów zostały dostosowane do obecnych warunków. Można zajrzeć zarówno na stronę krakowskienoce.pl, jak i też strony internetowe poszczególnych muzeów pełne możliwości obcowania ze sztuką w formule on-line.

Na odwiedzających czekają między innymi wybrane oddziały Muzeum Krakowa: Barbakan, Mury Floriańskie i Wieża Ratuszowa, a także dziewięć wystaw w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Otwarty jest Zamek Królewski na Wawelu, a do zaproszenia zwiedzających przygotowują się kolejne instytucje.

Informacje na temat działania muzeów i zasad bezpieczeństwa związanych z epidemią można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych instytucji, a także na stronie:

https://www.krakow.pl/aktualnosci/239767,33,komunikat,muzea_przygotowuja_sie_do_otwarcia.html?_ga=2.210245461.1350544465.1589180464-1938776563.1586338611