Święto Patrona Szkoły w koźmińskiej Jedynce
24 września 2020
Redaktor

Święto Patrona Szkoły w koźmińskiej Jedynce

Tegoroczne święto patronalne w koźmińskiej Jedynce odbyło się w nieco zmienionej formie. Z powodu istniejącej pandemii nie miało, jak co roku, miejsca, uroczyste pasowanie pierwszoklasistów, co nie znaczy, że nie było świątecznie. Pomimo odmiennego układu, dzień ten obchodzony był niezwykle wzniośle, a to za sprawą wyjątkowej daty, a mianowicie 150 – lecia istnienia szkoły. Właśnie ten dzień był inauguracją obchodów jej istnienia, gdyż, jak podają źródła historyczne: „Początki szkoły sięgają II połowy XIX wieku. 3 lipca 1869 roku odbyło się poświęcenie „kamienia fundamentalnego” pod budowę szkoły, którą w bardzo szybkim tempie wybudowano i oddano do użytku. Wg zapisów pamiętnika Cieszyńskiego było to we wrześniu 1870 roku.”

I chociaż nie było apelu w sali szkoły, cała społeczność uczniowska wraz z pracownikami szkoły przed jej gmachem odśpiewała hymn Polski i hymn szkoły, a dyrektor Jacek Zawodny przybliżył nieco jej historię. Ciekawym elementem uroczystości było wypuszczenie 150 gołębi symbolizujących 150 rocznicę istnienia Jedynki. Dodatkowo, w tym dniu dokonano uroczystego otwarcia nowej Szkolnej Izby Pamięci, gdzie zgromadzone są ważne pamiątki i dokumenty związane z historią placówki.

Szkolna izba pamięci w koźmińskiej “Jedynce” została otwarta 5 maja 2001 r. Jej pomysłodawcą i pierwszym opiekunem była Bożena Kulka. W 2004 r. izbę przeniesiono do nowych pomieszczeń, a zaszczytną funkcję opiekuna przez wiele lat pełniła Janina Sierszuła. Z okazji jubileuszu 150-lecia szkoły izbę pamięci przeniesiono do nowo wyremontowanych pomieszczeń. Zyskała ona również nową aranżację według koncepcji Kustosza Muzeum Ziemi Koźmińskiej.

Chcąc godnie czcić pamięć koźmińskich bohaterów, a także kultywować patriotyczne tradycje,  uczniowie klas młodszych wykonywali prace plastyczne związane ze strajkiem 1906/1907. Ponadto, ich starsi koledzy z SU wraz z opiekunami, przygotowali na tę okoliczność film, który został w klasach odtworzony. Choć w ten sposób można było przybliżyć uczniom wydarzenia z tamtych lat, by wszyscy poczuli, że są wspólnotą, byśmy dzisiaj mogli być dumni, że jesteśmy wolnym narodem i uczymy się w nowoczesnej szkole, gdzie kultywowana jest historia i tradycja.

Tekst i fot. Maria Mazurowska