Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu
3 marca 2021

„Miej oko na ucho”

3 marca przypada Międzynarodowy Dzień dla Ucha i Słuchu. W tym dniu warto zastanowić się, czy dobrze dbamy o swój słuch, czy zdajemy sobie sprawę  jak ważny jest to zmysł dla prawidłowego postrzegania otaczającej nas rzeczywistości. Dzień ten został ustanowiony przez WHO w celu uwrażliwienia ludzi na problemy związane z utratą słuchu. Żyjemy w hałasie, głośno słuchamy muzyki, oglądamy filmy i programy telewizyjne. Często nie zdajemy sobie sprawy, że każdy, najczystszy nawet dźwięk, jeśli jest zbyt głośny, szkodzi naszym uszom.
Konsekwencją nadmiaru hałasu jest utrata zdrowia nie tylko fizycznego, ale i psychicznego, problemy z koncentracją i uczeniem się. Eksperci WHO zwracają uwagę, że sytuacja jest poważna szczególnie w młodym pokoleniu. Szacują, że na uszkodzenie lub utratę słuchu jest narażonych ponad miliard młodych ludzi.
Jak dbać o słuch?
– Przebywając w hałasie co jakiś czas rób przerwy przechodząc do cichego miejsca.
– Słuchając muzyki utrzymuj głośność na średnim poziomie.
– Chroń uszy słuchawkami ochronnymi jeśli jesteś narażony na długotrwały hałas.
– Wystrzegaj się słuchawek dousznych, jeżeli już musisz, to lepiej używaj słuchawek zakrywających małżowinę uszną, a i tak najlepiej słuchaj muzyki z pewnej odległości od źródła dźwięku.

Sprawdź, czy możesz potrzebować badania słuchu.

1. Podczas rozmowy telefonicznej słyszysz lepiej w jednym uchu niż drugim?
  2. Masz problemy ze zrozumieniem, gdy dwie lub więcej osób rozmawia w tym samym czasie?
  3. Czy ludzie narzekają, że zbyt mocno nastawiasz telewizor?
  4. Musisz wysilić się, żeby zrozumieć, co mówią ludzie?
  5. Masz problemy ze słyszeniem w hałaśliwym miejscu?
  6. Odczuwasz zawroty głowy, ból lub dzwonienie w uszach?
  7. Prosisz ludzi o powtórzenie tego, co powiedzieli?
  8. Czy członkowie rodziny lub współpracownicy mówią ci, że nie słyszysz tego, co mówią?
  9. Czy wiele osób, z którymi rozmawiasz, wydaje się mamrotać lub niewyraźnie mówić?
  10. Masz problemy ze zrozumieniem kobiet i dzieci?
  11. Czy ludzie denerwują się, ponieważ nie rozumiesz, co mówią?

Sprawdź, czy Twoje dziecko może potrzebować badania słuchu

Jeżeli obawiasz się, że twoje dziecko może dobrze nie słyszeć, skorzystaj z poniższych pytań przygotowanych przez specjalistów z ASHA. Jeśli zauważysz którykolwiek z poniższych objawów, zabierz dziecko do audiologa.

1. Twoje dziecko nie zawsze reaguje na dźwięki.
  2. Dziecko nie mówi wielu słów.
  3. Mowa twojego dziecka nie jest jasna.
  4. Zauważasz, że dziecko zbyt głośno nastawia telewizor, radio lub słuchawki.
  5. Twoje dziecko nie postępuje zgodnie z instrukcjami.
  6. Dziecko często mówi: “hę?” albo “co?”
  7. Dziecko nie odpowiada na twoje wołanie.

Tekst: Magda Dubisz