MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI
7 kwietnia 2021
Redaktor

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, obchodzony jest 2 kwietnia, czyli w dniu urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Choć w tym roku przebieg również inny lecz idea jednak jest zawsze aktualna – rozpowszechnienie książek dla dzieci i wspieranie czytania przez najmłodszych.

To szczególne święto zostało ustanowione przez IBBY – The International Board on Books for Young People – w celu promowania wartościowej literatury i grafiki dla młodych odbiorców.

Każdego roku inne państwo członkowskie Stowarzyszenia jest gospodarzem święta, a autor
z tego kraju pisze przesłanie dla dzieci z całego świata promujące książki i kulturę czytania. Tym razem Biblioteka 7 Kontynentów nie może uczcić tego dnia razem z najmłodszymi, ale światowej sławy autorka dla książek dla dzieci z USA – Margarita Engle oczywiście swoje przesłanie zamieściła.

Margarita Engle: „Muzyka słów”

Dla mnie słowa przywracające pokój są osobiste. Pochodzę ze skomplikowanej rodziny uchodźców, imigrantów i ludzi, którzy zdecydowali się zostać tam, gdzie się urodzili. Wolę kochać ich wszystkich jednakowo. Poezja i historie pomagają mi poczuć nadzieję. Rymy, rytmy, a nawet puste przestrzenie między słowami na stronie wywołują w moim umyśle echo, jak piękne dźwięki, które słyszysz przez długi czas po dzwonku. Język to muzyka. Płynie
w sposób naturalny i ludzki. Kiedy dzielimy się naszymi historiami i wierszami, nasze umysły uskrzydlają się, latają i spotykają się w powietrzu. Zaczynamy się rozumieć. Stajemy się sąsiadami, a nie obcymi.

MUZYKA SŁÓW

Czytając, umysły nasze w przestrzeń wysyłamy.

Pisząc, palcom naszym śpiewać pozwalamy.

Słowa to głośne bębny i flety na stronie,

to śpiewające ptaki, to trąbiące słonie,

szum wodospadów,

rzeki, co płyną przed siebie,

motyle, co nad nami wirują gdzieś w niebie!

Zaproszenie do tańca – słowa, rytmy, rymy,

serca, skrzydła, kopyta biją, gdy tańczymy,

opowieści – te nowe, historie leciwe,

fantazje i te inne, codzienne, prawdziwe.

Czy jesteś teraz w domu i dobrze się czujesz,

czy przez granice w stronę nieznanego wędrujesz –

opowiadania i wiersze należą do Ciebie.

A kiedy dzielisz słowa – twój głos to muzyka przyszłości,

pokój, przyjaźń, nadzieja

– zwycięstwo radości.

tłumaczenie: Katarzyna Ryrych (za ibby.pl)

Plakat Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci 2021

Zaprojektował go zdobywca nagrody IBBY im. Hansa Christiana Andersena w 2014 r. – Roger Mello z Brazylii. Autor tak mówi o genezie powstania swojej pracy: 

– Zwierzęta i ludzie ze wszystkich kontynentów są inspirowani muzyką słów, ja również – zainspirowała mnie muzyka, rytm i rytm w poetyckich słowach Margarity Engle. Wyjątkowy rytm to puls różnorodności, rytm literatury i sztuki, który pomaga dzieciom na całym świecie odnaleźć w myślach głos „innego” – głos świata. 

Zachęcamy dzieci i młodzież do przyjaźni z książkami – z ich treścią i formą. Dorosłych namawiamy także, by namawiali i przyzwyczajali do tego swoich podopiecznych od najmłodszych lat. Głośne czytanie – przez rodziców, dziadków, ale także na przykład znane
i lubiane osoby naprawdę czyni cuda J Przenosi małego czytelnika w świat marzeń, fantazji, pobudza wyobraźnię, a także często pokazuje wzorce do naśladowania i przestrzega przez złem.

Źródło zdjęć: freepik.com, ibby.org