SPOTKANIE Z AUTORAMI KSIĄŻKI „CHCESZ CUKIERKA? IDŹ DO GIERKA”
15 lutego 2022
Redaktor

MAŁGORZATĄ CZAPCZYŃSKĄ I MARCINEM ZIĘTKIEWICZEM –  NAUCZYCIELEM SP NR 1

               W piątkowy wieczór 11 lutego, w koźmińskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z autorami książki pt. „Chcesz cukierka? Idź do Gierka”, panią Małgorzatą Czapczyńską – dziennikarką i autorką fanpage’a „Moje wyspy” oraz panem Marcinem Ziętkiewiczem –  polonistą uczącym na co dzień w Jedynce. Na spotkaniu nie mogło oczywiście zabraknąć przedstawicieli naszej szkoły – rodziców naszych uczniów i nauczycieli, którzy dzielnie wspierali pana Marcina 😊

               W czasie spotkania, które prowadził pan Piotr Kowalczyk, autorzy zabrali swoich gości w piękną sentymentalną podróż w czasie… Wspominali, jak beztroskie było ich dzieciństwo w latach 70. i wczesnych 80., jak postrzegali wtedy ludzi starszych, otaczający ich świat i jaki mieli wówczas kontakt z przyrodą. Jednoczenie zaznaczali, że „nie mieli pełnej świadomości, w jakich czasach żyją, jeżeli chodzi o sytuację polityczną”. Autorzy zgodnie przyznali, że z perspektywy dziecięcego i młodzieńczego świata, do którego nie docierały szarzyzna i mizeria PRL-u ich ówczesne życie było szczęśliwe:

„My, dzieci Gierka, nie znaliśmy McDonalda, KFC i innych fast foodów. (…) Do szczęścia wystarczało nam naprawdę niewiele. Łąka, las, staw i wysokie drzewa, na które uwielbialiśmy się wspinać. (…) Nasz świat był mniej zorganizowany, więc kiedy spotykaliśmy się na podwórku, do domu zazwyczaj wyganiała nas ciemność. (…) Żyliśmy w świecie wolniejszym, bezpieczniejszym i sprawiedliwszym niż dziś. (…) Nasz świat był weselszy, chociaż żyliśmy w zamknięciu, szarzyźnie i mizerii PRL-u. Umieliśmy się cieszyć ze wszystkiego, co udało się zdobyć naszym rodzicom. (…) Jeżeli prawdą jest, że mniej znaczy więcej, to mamy dużo dzięki temu, że kiedyś mieliśmy niewiele”.

               Publiczność żywo reagowała dzieląc się swoimi wspomnieniami z tamtych czasów i zadając wiele pytań. Podziękowaniom i gratulacjom nie było końca… Co tu dużo mówić, książka pana Marcina i pani Gosi odniosła wielki sukces i znalazła swoje miejsce w sercach czytelników. Z niecierpliwością czekamy na ciąg dalszy 😊

               Zachęcamy Was – drodzy Uczniowie do lektury. Jak piszą autorzy „poznaj i poczuj klimat dzieciństwa i młodości swoich rodziców, a rozmowy zaczynające się od „za moich czasów…” już nigdy nie będą dla Ciebie zagadką”.

Link do artykułu: http://kozminwlkp.pl/2022/02/14/spotkanie-z-autorami-ksiazki-o-prl-u/

Link do artykułu ze strony Biblioteki Publicznej: https://www.facebook.com/BibliotekaKozminWlkp/posts/1008888283083575

tekst:  Anna Kaj, Monika Raś
foto: Magdalena Dubisz