14 marca – Międzynarodowy Dzień Liczby Pi
20 marca 2022
Redaktor

Liczba π (pi) nazywana też ludolfiną lub stałą Archimedesa (stosunek obwodu koła do jego średnicy) dla wielu jest tak bardzo fascynującą liczbą niewymierną, że ustanowiono Międzynarodowy Dzień Liczby π.

14 marca, to rocznica urodzin Alberta Einsteina, tego dnia w 2018 roku zmarł też Stephen Hawking. Dzień liczby Pi obchodzimy przy okazji tych rocznic m. in ze względu na zapis daty jako 3.14 to przybliżenie stałej matematycznej Pi. O tym wie każdy, ale czy każdy wie, że nie poznamy nigdy dokładnej wartości? Dziś wiemy już jak rozwinąć ją do ponad 62 bilionowej cyfry po przecinku.

Liczba Pi zasługuje na względy z innego powodu. Bez niej Wszechświat, a także nowoczesna nauka nie miałyby prawdopodobnie racji bytu. Poza tym Międzynarodowy Dzień Liczby Pi to okazja do oddania honoru matematyce, która jest językiem nauki. A bez nauki nie byłoby tych wszystkich udogodnień, z których na co dzień tak chętnie korzystamy.

Uczniowie zajadali się pysznymi muffinkami z dekoracją Pi, wyznaczali eksperymentalnie liczbę Pi, mierząc obwody i średnice okrągłych przedmiotów, oglądali prezentację o liczbie Pi zakończoną quizem w formie „Milionerów”, wykreślali pojęcia związane z matematyką, kolorowali – miasto Pi na niebie, tworzyli w Mentimeterze chmurę wyrazową ze słów zaczynających się na „pi”, rozwiązywali zadania w których zakodowana była liczba Pi, przedstawiali liczbę Pi w postaci barwnej spirali (te same cyfry zamalowali tym samym kolorem), ćwiczyli odczytywanie punktów w układzie współrzędnych, w którym w efekcie pojawiała się kształtna Ludolfina, stworzyli barwny „Pi – graf”, w którym kolejne cyfry  rozwinięcia dziesiętnego zostały przedstawione jako cięciwy okręgu.

Wszyscy bawili się przednio i odkryli, że matematyka jest Pi-ękna.

Nauczyciele matematyki