Działamy – Razem możemy więcej!
31 marca 2022
Redaktor

To hasło przyświeca akcjom, które wspólnie z całą społecznością realizujemy na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Strajku Dzieci Koźmińskich 1906/1907 w Koźminie Wielkopolskim.

Staramy się, jak tylko umiemy, wspierać dzieci, które są uchodźcami wojennymi i w ostatnim czasie trafiły do naszej szkoły, stając się częścią wspólnoty, naszego małego świata.

Wchodząc w bliższe relacje z dziećmi, dostrzegamy strach jaki im towarzyszy i ciężar tragedii jaki noszą ze sobą. Dlatego DZIAŁAMY!

Trzy tygodnie temu w mojej głowie zrodziła się myśl zorganizowania akcji pt.  „Plecaczek powitalny” dla ukraińskich maluchów przekraczających polską granicę. Od pomysłu bardzo szybko, wspólnie z moimi szkolnymi koleżankami: Basią, Małgosią, Anią, Marzeną i Moniką, przeszłyśmy do działania. Zbiórka trwała dwa tygodnie, a efekty przekroczyły nasze najśmielsze oczekiwania. Zebrałyśmy 160 plecaczków, w których znalazły się: woda mineralna, soczek, mus owocowy, słodycze, przytulanka, chusteczki higieniczne i nawilżane, kolorowanka i kredki, czyli wszystko to co może umilić czas małemu dziecku w trudnej podróży. W zbiórkę włączyła się cała społeczność szkolna: uczniowie z rodzicami, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, ale także przyjaciele szkoły zarówno z Koźmina Wielkopolskiego jak i Jarocina. Dziękujemy Wszystkim za wsparcie i pomoc – Razem możemy więcej! Plecaczki w najbliższym czasie zostaną przetransportowane na polską granicę, gdzie trafią do dzieci zmęczonych podróżą z Ukrainy.

Równolegle udało nam się zebrać kilkanaście dużych plecaków, które wyposażone w materiały szkolne: zeszyty, długopisy i ołówki, teczki, bloki, farby, kredki, śniadaniówki itp., wręczyliśmy ukraińskim dzieciom podczas spotkania z Dyrektorem szkoły Panem Jackiem Zawodnym. Aby pokonać barierę językową, podczas spotkania były obecne dwie Panie z Ukrainy, które wspomogły nas, tłumacząc wszystko to co Pan Dyrektor chciał przekazać dzieciakom na powitanie w nowej szkole. Kiedy wręczaliśmy dzieciom plecaki, było widać jak w ich oczach zapalają się iskierki, a radość ogarnia ich od stóp do głów. I to właśnie jest istotą naszych działań – podarować dzieciom uśmiech.

Za nami akcja, którą zakończyliśmy, ale my DZIAŁAMY dalej. Widzimy, że pomoc jest nieustannie potrzebna. Jesteśmy głęboko przekonani, że dzięki tym działaniom przekazujemy naszym uczniom dobre wzorce i wzbudzamy w nich pokłady empatii, a w szczególności otwieramy na drugiego człowieka.

Anna Wybierała