Wycieczka do Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu
15 maja 2022
Redaktor

5 maja br. uczestnicy projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolska@2020 wybrali się na wycieczkę do Centrum Szyfrów ENIGMA w Poznaniu. Główną misją Centrum Szyfrów ENIGMA jest uświadamianie, że historia złamania kodu Enigmy zaczęła się w Poznaniu, dzięki genialnym, polskim matematykom. Istotą Enigmy jest tajemnica szyfrowania i kodowania. Centrum podkreśla potęgę umysłu, wagę matematyki i informatyki, także we współczesnym świecie. Wizyta w tej instytucji była dla wszystkich ekscytującą rozrywką dla umysłu oraz wyjątkowym, odkrywczym i wartościowym doświadczeniem. Każdy miał okazję wziąć udział w kursie szyfrowania i łamania zakodowanych wiadomości, a także poznać najciekawsze metody stosowane od starożytności aż po XX wiek. Wszyscy świetnie się bawili rozwiązując łamigłówki, zagadki i szyfry o różnym stopniu trudności. Uczniowie mieli też możliwość poczuć się jak ich rodzice lub dziadkowie i pograć w gry na komputerach typu Commodore.

Tekst Elżbieta Wojtkowiak
Fot. Elżbieta Wojtkowiak, Maria Mazurowska