Wycieczka klas trzecich do Otrębusów i Warszawy
3 czerwca 2022
Redaktor

          W dniu 1 czerwca br. uczniowie klas trzecich wraz z opiekunami, wcześnie rano, bo już o 5.30, udali się na wycieczkę do miejscowości Otrębusy i do stolicy naszego kraju Warszawy. Otrębusy to miejscowość w której znajduje się Centrum Folkloru Polskiego czyli siedziba zespołu Mazowsze. Dzięki współpracy Banku PKO BP z Mazowszem i dzięki współpracy naszej szkoły z Bankiem  PKO BP w Koźminie Wlkp. mogliśmy skorzystać z bezpłatnego pakietu atrakcji dla szkół w SKO, który składał się:

  • z biletów na premierę bajki muzycznej „Kolory” – bajka mówiła o tym, że każdy jest inny i warto być ciekawym świata.
  • spotkaniu uczniów z artystami,
  • sesji zdjęciowej z zespołem Mazowsze,
  • zwiedzaniu ekspozycji dotyczących polskich strojów ludowych oraz historii i działalności zespołu Mazowsze,
  • z warsztatów tanecznych.

           Przedstawienie było przepiękne, historia zespołu przebogata a warsztaty taneczne wspaniałe. Podczas warsztatów dzieci zapoznały się z polskimi tańcami narodowymi, a nawet mieli okazje je zatańczyć, oczywiście pod opieką zawodowych tancerzy zespołu Mazowsze. Cały pobyt w siedzibie zespołu trwał prawie 4 godziny.

            Jednak przed wizytą w siedzibie zespołu Mazowsze uczniowie odwiedzili inne bardzo ciekawe miejsce, miejsce dla osób które kochają historię i stare pojazdy było to Muzeum Techniki. Jeżeli ktoś pamięta i jest mu bliski serial „Czterej pancerni i pies” to odwiedzając to miejsce będzie mógł dotknąć „Rudego 102” czyli czołgu, którego załoga składała się z czwórki polskich żołnierzy i wspaniałego psa Szarika. W Muzeum Techniki znajdują się też przepiękne stare samochody, rowery, telewizory, radia, wózki dla dzieci i wiele ciekawych, trochę już zapomnianych przedmiotów. Jest to niesamowite miejsce, które trzeba koniecznie odwiedzić.

            Następny etap podróży to Warszawa, która przywitała nas piękną pogodą. W Warszawie uczniowie pokłonili się przed Grobem Nieznanego Żołnierza i Małego Powstańca. Odwiedzili Stare Miasto i Warszawską Syrenkę. Oglądnęli najwęższy budynek w Europie znajdujący się przy placyku Kanonia oraz stojący na tym placyku „Niemy dzwon”, który jak głosi legenda spełnia marzenia. Dzieci podziwiały też Zamek Królewski i Kolumnę Zygmunta oraz Katedrę Jana Chrzciciela, do której udał się król ze swoją świtą po podpisaniu Konstytucji 3 – go Maja, a które to wydarzenie uwiecznił na swoim obrazie  Jan Matejko.

Wycieczka rozpoczęła się i zakończyła się wspólnym posiłkiem w Mc Donaldzie.

Na koniec, uczniowie wraz z opiekunami bardzo dziękują Pani Dyrektor Banku PKO BP Pani Aleksandrze Jenz za bilety i możliwość spędzenia wspaniałych chwil z zespołem Mazowsze

Hanna Szymura
Beata Ratajczyk – Krysiak
Ewelina Ostach