NOC BIBLIOTEK 2022 już za nami…
5 października 2022
Redaktor

W sobotni wieczór 1 października br. chętni uczniowie naszej „Jedynki” spotkali się w koźmińskiej Bibliotece Publicznej.

Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja zachęcająca do czytania, promująca  lokalne biblioteki jako najbliższe miejsce spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjające integracji. Centrum Edukacji Obywatelskiej zainicjowało akcję i rozwija pod patronatem Biblioteki Narodowej, z udziałem współorganizatorów: Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom, Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a także licznych partnerów i patronów.

VIII wydanie Ogólnopolskiej Akcji Noc Bibliotek odbyło się pod optymistycznym hasłem „To się musi powieść”. Dla młodych czytelników przygotowano mnóstwo atrakcji. Jedną z nich były „Biblioteczne łowy”, gdzie uczniowie losowali i wyszukiwali ukryte elementy. Następnie dzieci poznały teatrzyk kamishibai, o którym opowiedziała i przedstawiła pani Monika Raś. CZYM JEST KAMISHIBAI? – to magiczny drewniany teatrzyk. KAMI to papier, SHIBAI to teatr  –  KAMISHIBAI czyli Papierowy Teatr – teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystując plansze z obrazkami oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai), na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki.

Po wysłuchaniu ekologicznej bajki pt. „Bajka o Wiśle” uczestnicy rysowali i zaprezentowali wymyślone przez siebie zakończenie. Następnie, po zjedzonej kolacji, dzieci wykazały się ogromną sprawnością, biorąc udział
w „Eko Olimpiadzie Sportowej”. Uczniowie rywalizowali w różnych konkurencjach np. wyścigu w kartonowych pudełkach, rzucaniu plastikowymi zakrętkami do słoików, slalomie z kijkami i kulkami. Wszyscy okazali się zwycięzcami – odbierając eko-medale!

Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał upominek i pamiątkową zakładkę do książki.😊

Dziękujemy za wspólną zabawę!

Tekst: M. Raś
Foto: K. Ziętkiewicz, K. Mączka, M. Raś