EU Code Week 2022 na matematyce i informatyce
30 października 2022
Redaktor

EU Code Week 2022, czyli Europejski Tydzień Kodowania jest inicjatywą promującą programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób.

Nauka kodowania pomaga wszystkim zrozumieć otaczający nas świat, który ulega ciągłym zmianom. Nauczyciele matematyki oraz informatyki włączyli się również do tej akcji, dzięki czemu uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w różnych aktywnościach, np. Zakodowana matematyka, Matematyka z kubeczkami, Zakodowane roboty, Potańcówka – tworzenie animacji tańców za pomocą bloków, Kod Flappiego – tworzenie gry z Flappym.

Uczniowie na lekcjach informatyki odkrywali arkana kodowania z kosmitą Scottiem oraz robotem Photonem – radości było co niemiara. Stworzyli animacje przeróżnych tańców opracowując programy reagujące na określone czasowo wydarzenia oraz dane wejściowe użytkowników. Programując blokowo stworzyli własną grę Flappy Bird. Utrwalili system binarny oraz kody ASCII odszyfrowując zakodowane hasła. Poznali co to jest dyktando graficzne oraz negatyw i przy pomocy wirtualnej maty do kodowania zakodowali i odkodowali przeróżne obrazki.

Natomiast na lekcjach matematyki kodowanie pojawiało się w matematycznych kolorowankach i mozaikach przy zadaniach utrwalających kolejność działań, rachunki na liczbach dodatnich i ujemnych, procenty. Uczniowie z zapałem i radością pracowali z kubeczkami budując kolorowe piramidy. Dobór kubków do piramidy określał kod, by go odszyfrować uczniowie musieli wykazać się umiejętnością działań na liczbach.

W ramach obchodów odbył się międzyszkolny quiz w aplikacji Quizizz do którego zaprosiliśmy uczniów Szkoły Podstawowej Nr 3 z Koźmina Wlkp. Uczniowie „zdalnie” odkodowali zapisy liczb w systemie rzymskim. Liczyła się zarówno wiedza, jak i refleks, także było przy tym dużo emocji.

W czasie zajęć świetlicowych uczniowie wykorzystywali mozaiki, dyktanda graficzne odcinkowe rysunki.

Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę. Mamy nadzieję, że wydarzenia będą dla Was miłym wspomnieniem.

Nauczyciele matematyki i informatyki