Ogólnopolski Dzień Biblioterapii
23 listopada 2022
Redaktor

 17 listopada br., podczas czwartkowych zajęć na świetlicy szkolnej, uczniowie klas I-III zapoznali się z książkami-pomagajkami. Spotkanie było okazją do obchodów Ogólnopolskiego Dnia Biblioterapii pod hasłem ,,Czytanie daje siłę! Biblioterapia w sytuacjach kryzysowych” – przypadającego 14 listopada.

Jest to święto, w którym zwracamy uwagę na istotną rolę biblioterapii w modelowaniu dobrego i pozytywnego życia. Literatura terapeutyczna ma wpływ na nasz poziom wiedzy dotyczący uczuć i odczuć, na kształtowanie postaw, zachowań, na budowanie dobrych relacji społecznych. Ważnym zadaniem biblioterapii jest czerpanie siły i mocy z tekstów literackich. Tegoroczne hasło podkreślało pozytywne oddziaływanie literatury na nasz dobrostan psychiczny. Częścią biblioterapii dla dzieci jest bajkoterapia – czytanie odpowiednich bajek terapeutycznych.

Uczniowie wysłuchali opowiadania ze zbioru „Wielka księga uczuć” Grzegorza Kasdepke, na temat poczucia własnej wartości i wiary w siebie. Każdy strach czy niepewność można pokonać, tylko trzeba wiedzieć jak. Bajki terapeutyczne pokazują sposoby radzenia w różnych sytuacjach. Przedstawiają także pewne wzorce postępowania. Sprawiają, że dzieci zaczynają rozumieć świat, w którym żyją, przestają czuć się samotnie. Spotkanie zakończyła zabawa słowna – „Jestem dobry w…”.

Niech moc siły czytania działa  i otula nas jak ciepły szal – nie tylko w sytuacjach kryzysowych!

Realizacja: M. Raś
Zdjęcia: P. Janicka