Laboratoria przyszłości w koźmińskiej „Jedynce”
21 grudnia 2022
Redaktor

Celem Programu „Laboratoria Przyszłości” jest wsparcie szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

Na zajęciach lekcyjnych jest wykorzystywany sprzęt, który został pozyskany w ramach programu. Z okazji Święta Niepodległości klasa III b postanowiła upiec tradycyjne rogale. W realizacji pomysłu pomogła emerytowana nauczycielka pani Janina Sierszuła, która przygotowała wcześniej ciasto drożdżowe. Przypomniała też dzieciom, skąd wzięła się tradycja pieczenia rogali. Na zajęciach w klasach I-III uczniowie przygotowują pyszne kanapki i sałatki korzystając z nowego sprzętu. W ramach innowacji pedagogicznej “Kuchenna logopedia” uczniowie upiekli pyszne rogale. W szkole były prowadzone również warsztaty edukacyjne „Młody kucharz”, gdzie dzieci przygotowały kolorowy deser, bananowe muffiny i tosty.

Aby korzystać ze sprzętu odbyły się dla nauczycieli warsztaty – drukarka 3D Skrinter i jej wykorzystanie na zajęciach lekcyjnych oraz szkolenie z gogli wirtualnej rzeczywistości (VR) – okulary Class VR.

Jednym z etapów projektu była też konferencja w studiu Kuratorium Oświaty w Poznaniu w dn. 10 czerwca br. poświęcona projektowi Laboratoria Przyszłości, na który wielkopolskie szkoły podstawowe otrzymały ponad 94 mln zł.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Koźminie Wielkopolskim została wybrana jako jedyna z rejonu kaliskiego do reprezentowania szkół w województwie wielkopolskim. Dyrektor szkoły Pan Jacek Zawodny podzielił się rozwiązaniami organizacyjnymi i metodycznymi jakie funkcjonują w koźmińskiej „Jedynce”. Warto nadmienić, że Szkoła Podstawowa nr 1 w Koźminie Wielkopolskim realizowała w latach 2021-2022 aż 8 programów i projektów, dzięki, którym udało się pozyskać dodatkowe środki finansowe. Przyczyniły się one do edukacji uczniów i wzbogaciły infrastrukturę szkoły.

„Laboratoria Przyszłości to program, dzięki któremu możemy tworzyć nowe pomysły rozwijające zdolności dzieci. Pomaga to uczniom zdobyć kompetencje przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Szkoła pozyskała z programu 108 tys. zł na zakup pomocy dydaktycznych, w tym urządzenia do zajęć z przygotowywania posiłków, robotyki, programowania, laptop, tablet, aparat fotograficzny, kamerę i drukarkę 3D. Cieszę się, bo pozyskane środki z różnych źródeł wzbogacają infrastrukturę i bazę dydaktyczną szkoły, co przyczynia się do rozwoju szkoły i służy naszym uczniom.” – Jacek Zawodny, dyrektor szkoły

fot. arch. SP 1 Koźmin Wlkp., Kuratorium Oświaty w Poznaniu