Językowa przygoda z gwarą poznańską
27 marca 2023

Gwara poznańska brzmi wyjątkowo uroczo. Wciąż usłyszeć ją można z ust starszych mieszkańców miasta, a młodzi poznaniacy wplatają w mowę potoczną charakterystyczne słówka.

W naszej szkole zrealizowano zajęcia w oparciu o książkę pt. „Szneka z glancem, czyli elementarz gwary poznańskiej”, autorstwa Elizy Piotrowskiej – rodowitej poznanianki, z  którą miałyśmy możliwość porozmawiać podczas tegorocznych Targów Książki w Poznaniu.

Jest to książka edukacyjna skierowana do młodych czytelników, której celem jest omówienie i przybliżenie ważnego elementu dziedzictwa kulturowego- gwary poznańskiej – lokalnego języka, współcześnie nieco zapomnianego. Autorka, za pomocą opowiadań, wierszyków, historyjek i zabaw prezentuje słowa, zdania i najważniejsze zwroty.

Uczniowie Jedynki narysowali wybrane przedmioty, tworząc słowniczek gwarowy. Zajęcia odbyły się w ramach projektu „Mam bzika na punkcie języka”

M. Dubisz, M. Raś