MOŻNA SIĘ RÓŻNIĆ POZYTYWNIE…WARSZTATY Z PANIĄ PSYCHOLOG PAULINĄ MIELCARZ
27 marca 2023

W poniedziałkowy poranek gościliśmy w naszej szkole p. Paulinę Mielcarz – psycholog z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Cerekwicy Nowej.  Pani Paulina poprowadziła warsztaty z uczniami w klasie 8a dotyczące tolerancji i wzajemnego wsparcia.

Tolerancja polega na szacunku wobec innych. To nie tylko szacunek dla obcej narodowości, ale również dla każdego, różnego od nas człowieka. A zatem termin tolerancja oznacza wyrozumiałość dla odmienności.

Uczniowie zaprezentowali przykładowe formy dla „Tolerancji”:

• traktuj innego tak, jak sam chwiałbyś być traktowany,
  • szanuj godność istot ludzkich,
  • postaw się w czyjejś sytuacji nim go osądzisz,
  • „szanuj bliźniego swego, jak siebie samego“,
  • „nie czyń drugiemu, co Tobie niemiłe“.

Jakie wnioski?

Każdy z nas ma prawo być inny. Każdy z nas ma potrzebę bycia akceptowanym w grupie. Inny nie oznacza gorszy, często jest tak, jak w przypadku kaczątka – nie doceniamy drugiego człowieka, wyśmiewając się z niego a on okazuje się być pięknym i dobrym.

Szkolna codzienność stwarza wiele sytuacji, dzięki którym można się uczyć tolerancji, albo ją doskonalić.

Monika Raś