OGÓLNOPOLSKIE AKCJE PROMUJĄCE CZYTELNICTWO “CZYTANIE NA POLANIE” i “TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM”
2 czerwca 2023
Redaktor

1 czerwca br. rozpoczęliśmy XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom oraz wzięliśmy udział w Ogólnopolskiej akcji CZYTANIE NA POLANIE .Oba wydarzenia były realizowane pod patronatem Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom.  Uczniowie klas czwartych przynieśli tego dnia koce i poduszki. Nasz plac zabaw zamienił się w przestrzeń czytelniczą. Spotkanie rozpoczęliśmy wierszem „Lokomotywa” Juliana Tuwima. Kolejną pozycją była „Ciocia Jadzia w PRL-u” autorstwa Elizy Piotrowskiej. Dzieci również prezentowały swoje ulubione książki. Do głośnego czytania podczas OTCD wybraliśmy te, które w szczególny sposób rozbudzają dziecięcą wyobraźnię, umożliwiając przeniesienie się do krainy fantazji i przygód niezwykłych bohaterów. „Książka jest jak ogród” to hasło przewodnie OTCD, które zostało zainspirowane starym chińskim przysłowiem: „Książka jest jak ogród, który można włożyć do kieszeni”. Nasza szkoła skorzystała z zaproszenia organizatorów do łączenia głośnego czytania dzieciom z aktywnościami na świeżym powietrzu.

Akcja odbyła się w ramach współpracy z biblioteką Szkoły Podstawowej nr 29 z Oddziałami Sportowymi im. Alfreda Szklarskiego w Dąbrowie Górniczej, której inicjatorem była p. Katarzyna Paliga. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich objęło patronatem honorowym Ogólnopolską Akcję „Czytanie na Polanie”.

Monika Raś, Magdalena Dubisz