OGÓLNOPOLSKI PROJEKT „(NIE)ZWYKŁA MATEMATYKA”
12 lutego 2024
Redaktor

Moduł „Matematyka w śniegu zaklęta”

Płatki śniegu należą do najpiękniejszych i najbardziej wyjątkowych zjawisk przyrody. Wzbudzają zachwyt wśród dzieci, fascynują naukowców… Już ponad 400 lat temu Johannes Kepler, matematyk i astronom, zadał sobie pytanie o sześciokątną naturę śnieżynek.

Matematyczne aspekty piękna śnieżynek wiążą się oczywiście z ich kształtem. Każdy, ale to absolutnie każdy płatek śniegu ma sześć ramion. Ponadto, śnieżynki są prawie idealnie symetryczne, choć większość z nich ma niewielkie nieregularności.

Gdy za oknem brak śniegu uczniowie stworzyli swoje wyjątkowe płatki śniegu. Na zajęciach uczniowie mieli okazję projektować w aplikacji Silk Art i wycinać śnieżynki z papieru. Poza tym uczniowie dowiedzieli się, co łączy szwedzkiego matematyka Helgego von Kocha, płatek śniegu i królową nauk.

Po takich zajęciach, trudno zaprzeczyć, że matematyka to zaskakująca dyscyplina.

Nauczycielki matematyki