KONSTYTUCJA 3-GO MAJA
12 maja 2013
admin

 

ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3-GO MAJA

3 maja – cóż to za data? Dla setek młodych ludzi to jedna z wielu nic nie znaczących uroczystości. Dziś żyjąc w zawrotnym tempie, negujemy wszelkie wartości, nudzą nas uroczystości, apele, rocznice, święta. Ale czy tak musi być? Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości. Jednak w naszej szkole zatrzymaliśmy się na chwilę, aby rozważyć te trzy słowa ważne w historii Polski, pojawiające się często jako hasła narodowe Polaków. Brzmią one: Bóg, Honor, Ojczyzna.

Uczniowie klas IV a i I a oraz chór szkolny, wraz z nauczycielami: p. Izabelą Weichbrodt, p. Beatą Chojnicką, p. Izabelą Kaźmierczak oraz p. Marią Mazurowską, zorganizowali 8 maja 2013r. sejmik uczniowski. Problemem, którym się zajęli była rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go maja. Młodsi koledzy, którzy nie znali dobrze historii naszego kraju, mieli okazję dowiedzieć się, jak ważne dla Polski było to wydarzenie. Uczniowie klasy IVa w przystępny sposób przedstawili młodszym kolegom, co działo się 3 maja 1791 roku. Wyjaśnili pojęcie „konstytucji” i jej znaczenie dla całego narodu.

Na sejmik uczniowski zawitał sam król Stanisław August Poniatowski wraz z posłami. Uczniowie wyjaśnili, że rocznice uchwalenia Konstytucji 3 maja nazywamy świętem wolności i radości. Już nasi przodkowie rozumieli, co znaczy wolność, naród, ojczyzna. A czym dla was są te pojęcia? Zastanówcie się.

 

 

 

 

 

Podczas apelu kilkoro uczniów zostało publicznie pochwalonych przez p. Dyrektor Szkoły. Służyli oni swoją pomocą i wsparciem Sarze oraz jej tacie i bratu. Gratulujemy tak wspaniałej postawy!

Pochwałę Dyrektora Szkoły otrzymali:

z klasy Va: Zuzanna Sowińska, Zuzanna Mrówczyńska, Mikołaj Borowczyk, Piotr Dzierla, Paweł Dzierla, Bartłomiej Jędrzejak, Julia Kowalska, Mikołaj Pawlak, Wiktoria Szmaj,

z klasy VIa: Jagoda Gawrońska, Wiktoria Dłużak, Natalia Pluta, Klaudia Kubiak, Julia Szwałek, Marika Roszak, Joanna Bryl,

z klasy IIa: Julia Jędrzejak, Oliwia Mrówczyńska, Marianna Bączyk,

z klasy Ib: Weronika Zawodna