Dzień Głośnego Czytania “Gang Słodziaków”
10 października 2018
Redaktor

Dzień Głośnego Czytania “Gang Słodziaków”

Każdego roku 29 września w całej Polsce obchodzimy „Dzień Głośnego Czytania”. Zainaugurowała go Polska Izba Książki w 2001r. w nawiązaniu do rozpoczętej w czerwcu tego samego roku kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom”.

Idea wydarzenia ma na celu propagowanie głośnego czytania, nie tylko w domu przez rodziców, dziadków, starsze rodzeństwo, lecz także  w szkołach, przedszkolach i bibliotekach.

Z racji tego, że w naszej szkole w tym czasie obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły, akcję tę przeprowadziliśmy 10 października.

W poszczególnych grupach zaproszeni goście czytali książkę Renaty Piątkowskiej „Co się stanie na leśnej polanie czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”. Wiersz Janiny Porazińskiej „Psotki i Śmieszki” był natomiast upamiętnieniem 130-rocznicy urodzin tejże autorki, przypadający na dzień 29 września.

W rolę narratorów wcieliły się: pani Karolina Mączka z Biblioteki Publicznej MiG  w  klasie „0”, panie Magdalena Dubisz – logopeda i Sylwia Lisik – nauczycielka matematyki w klasach pierwszych, panie bibliotekarki –  Janina Sierszuła i Monika Raś w klasach drugich, a w klasie trzeciej pani Justyna Kląskała z Biblioteki Publicznej MiG.

Czytanie było połączone z zabawami i zadaniami nawiązującymi do tekstu książki.

Głośne czytanie jest bardzo ważnym elementem ponieważ:

  • Buduje mocną więź emocjonalną między dorosłym a dzieckiem.
  • Uczy wartości moralnych, wpływa na zmianę negatywnych postaw na pozytywne.
  • Buduje poczucie własnej wartości – dziecko czuje się ważne, potrzebne i coraz bardziej kompetentne.
  • Stymuluje rozwój emocjonalny, rozwija wrażliwość i empatię.
  • Rozbudza zainteresowania, rozwija wyobraźnię.
  • Przynosi ogromną wiedzę ogólną i rozbudowuje słownictwo.
  • Ułatwia samodzielne czytanie, daje podstawę do osiągnięcia sukcesu w mówieniu i czytaniu.
  • Kształtuje nawyk czytania na całe życie.

Czytanie książek jest najlepszą inwestycją w pomyślną przyszłość dziecka.