OGÓLNOPOLSKIE ŚWIĘTO WOLNYCH KSIĄŻEK
13 czerwca 2019
Redaktor

OGÓLNOPOLSKIE ŚWIĘTO WOLNYCH KSIĄŻEK

12 CZERWCA

12 czerwca obchodzimy 16. edycję Ogólnopolskiego Święta Wolnych Książek. Idea narodziła się w 2003 roku, mając na celu promowanie czytelnictwa i uwolnienie jak największej ilości książek. W akcjach bookcrossingowych biorą udział szkoły, biblioteki publiczne, uczelnie wyższe, organizacje społeczne, kulturalne, instytucje naukowe, środowiska literackie, samorządy, media ogólnopolskie i lokalne.

Nasza biblioteka szkolna przyłączyła się do tej akcji, wystawiając na korytarzu szkolnym półkę z uwolnionymi książkami, aby sztuka czytania pozostała wiecznie żywa. Wierzymy, że książka odgrywa istotną rolę w rozwoju dzieci i młodzieży, dlatego zachęcamy do dzielenia się dobrem, które posiadamy, gdyż właśnie dzielnie się daje wewnętrzne spełnienie 

BOOKCROSSING – co to jest ?

 Bookcrossing – niecodzienne zjawisko, mające na celu zjednoczenie miłośników czytania.

 


Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”. Idea krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem.

Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych, jak również na specjalnie przeznaczonych do tego celu półkach (stoliki, regały, gabloty, biblioteczki plenerowe), po to, aby znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Działania  te mają na celu stworzenie przez czytelników swoistej globalnej biblioteki, bez żadnych ram instytucjonalnych, opłat czy kart bibliotecznych.

„Uwolnij  książki, dziel się z innymi”

Idea bookcrossingu opiera się na założeniu, że literaturę należy rozpowszechniać. Książki powinny podróżować, krążyć z rąk do rąk, by mogły żyć i spełniać swoje zadanie. W tej podróży  ważne jest to, że po prostu są czytane. Nie są ozdobami  na półkach, stają się ogólnodostępne.

Co daje mam bookcrossing?

Bookcrossing  pozwala dzielić się książkami, powoduje, że książki są w ciągłym obiegu, stwarza możliwość wymiany na inne oraz daje szansę czytania tym, których nie stać na zakup książek. Bookcrossing to  bezinteresowna przyjemność dzielenia się literaturą, budowanie więzi między czytelnikami i  skuteczny sposób integracji.


Więcej informacji: https://bookcrossing.pl/