XIX OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK
16 maja 2022
Redaktor

Z założenia każda edycja Tygodnia Bibliotek przebiega pod innym hasłem, którego wyboru dokonuje Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – pomysłodawca i koordynator akcji.

Tegoroczna odsłona odbywała się pod hasłem:

„BIBLIOTEKA   ŚWIAT W JEDNYM MIEJSCU”

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od 2004 roku organizuje w maju ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek – Tydzień Bibliotek. Program ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

Historia Programu nierozerwalnie związana jest z obecnością Polski w Unii Europejskiej. 1 maja 2004 r.  doszło do największego rozszerzenia w historii UE – do wspólnoty wstąpiło 10 krajów, w tym Polska. Tydzień później pod hasłem bezpośrednio nawiązującym do akcesji – „Biblioteki w Europie były zawsze” odbył się I Tydzień Bibliotek.

W pierwszych latach było to święto ruchome, ale zawsze odbywające się w tygodniu, w którym przypadał 8 maja – Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Od kilku lat termin Programu jest stały – Tydzień Bibliotek jest realizowany od 8 do 15 maja. Co roku w maju swoje święto mają bibliotekarki i bibliotekarze oraz biblioteki – ten fakt celebrują podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Wydarzenie ma zasięg ogólnopolski, a nasze „jedynkowe”  świętowanie rozpoczęło się 9 maja realizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Ogłoszono akcję czytelniczą „KRATKA DLA BIBLIOTEKI”, na przerwach starsi doradzali i czytali młodszym ciekawą literaturę. Nie mogło zabraknąć głośnego czytania, które odbyło się w szkolnej bibliotece – jako, że… BIBLIOTEKA świat w jednym miejscu, pod hasłem „Jedynkowe czytanie”. Na specjalne zaproszenie przybyli goście: p. Janina Sierszuła, p. Justyna Kląskała oraz p. Magdalena Dubisz, które wprowadziły uczniów w świat fantazji i wyobraźni. Po krótkim wprowadzeniu o teatrzyku, kamishibai dzieci z klas I poznały książkę „Czułość”, następnie czytaliśmy wspólnie wiersze J. Brzechwy i J. Tuwima, oraz książkę „Najwyższa na świecie wieża z książek”, Rocio Bonilla.

Więcej o książce: https://biblioteczka-apteczka.pl/2019/04/23/nauczmy-dzieci-czytac-nauczmy-dzieci-latac/

Na zakończenie spotkania każdy otrzymał specjalną receptę na czytanie 🙂

Wraz z Tygodniem Bibliotek w pojawiła się również nowa wystawa kartek wykonanych przez uczniów naszej szkoły. Na zakończenie zostały wręczone nagrody za udział w konkursie „Gra logopedyczna dla małych i dużych”.

Do zobaczenia za rok!

Monika Raś
Nauczyciel bibliotekarz

Źródło: http://tydzienbibliotek.sbp.pl