Światowy Dzień Słuchu
9 marca 2023

Światowy Dzień Słuchu, który obchodzimy 3 marca został zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Jego celem jest podniesienie świadomości na temat zapobiegania głuchocie. Prawidłowe funkcjonowanie narządu słuchu jest podstawą komunikacji społecznej dla każdego człowieka. Mowa tu podstawowych czynnościach, np. rozmowa z drugim człowiekiem, nabywanie umiejętności językowych, słuchanie muzyki, dźwięków przyrody.

Jak dbać o słuch?

Żyjemy w czasach, gdzie coraz trudniej o spokojne, ciche miejsca. Nadmierny hałas negatywnie wpływa na nasz słuch. Warto więc poznać kilka zasad, aby minimalizować ryzyko pojawienia się problemów:

• wykonuj regularne badania przesiewowe
  • unikaj słuchania głośnej muzyki, telewizji itp.
  • unikaj miejsc, gdzie poziom hałasu jest wysoki, a jeśli musisz przebywać w nich dłużej (np. z powodu pracy) stosuj ochraniacze na uszy
  • pamiętaj o higienie – patyczki do czyszczenia uszu są szkodliwe, lepiej używać środków zmiękczających woskowinę
  • dbaj o zdrowie, bowiem takie dolegliwości jak nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzyca zwiększają ryzyko ubytku słuchu

Uczniowie Jedynki z dużym zainteresowaniem obejrzeli film pt. „Jak działa słuch?” oraz podstawowe słowa w języku migowym.

M. Dubisz, A. Maryniak