ZAJĘCIA PROJEKTOWE “MISTRZYNI SZYMBORSKA”
9 marca 2023
Redaktor

W minionym tygodniu rozpoczęliśmy działania związane z realizacją projektu “Mistrzyni Szymborska”. W bibliotece szkolnej powstała wystawa książek o życiu W. Szymborskiej oraz tomików poezji Poetki. Podczas zajęć projektowych uczniowie klasy IV b poznali wiersz  pt. „Kot w pustym mieszkaniu”. Jest to utwór wart poznania, ponieważ uświadamia czytelnika, że nie tylko człowiek jest w stanie doświadczać uczuć wyższych. Bohaterem wiersza jest kot, który stracił właściciela. Widzimy sposób myślenia „obrażonego” zwierzęcia. Ta personifikacja ma uzmysłowić odbiorcy fakt, iż kot ma ludzkie uczucia i nie jest świadomy sytuacji, w jakiej znalazł czy znalazła się jego pan/pani. Kot nie zna pojęcia śmierci, rozpieszczony… i przyzwyczajony do specjalnego traktowania zastanawia się, co się stało? Nie wie, co może robić sam w pustym mieszkaniu? Niby to to samo mieszkanie, ale niektóre przedmioty były tam przesunięte, przestawione i wieczorami nie świeci się już lampa itp. Zadaniem uczniów było wykonanie pracy do wiersza w dowolnej formie – ilustracji, komiksu, obrazu. Wszyscy wykazali się doskonałą wrażliwością i wyczuciem  🙂 Na zakończenie zajęć wspólnie zaśpiewaliśmy najpopularniejszy wśród młodych słuchaczy utwór Sanah pochodzący z projektu artystki, w którym przybliża ona swoje ulubione wiersze. Piosenka zawiera słowa znanego wiersza W. Szymborskiej „Nic dwa razy”.

Zapraszamy do obejrzenia relacji foto 🙂

Monika Raś