
Miesiąc: maj 2013



,,ODWIEDZAMY STRAŻ POŻARNĄ”
W dniu 22 maja 2013r. uczniowie kl.Ib wraz z wychowawczynią p. Grażyną Leśniak odwiedzili straż pożarną w Koźminie Wlkp. Przywitała nas pani Magdalena Kurkowiak (mama naszej koleżanki Marysi) oraz pan Paweł Kukfisz. Po przypomnieniu przez nas telefonów alarmowych zostaliśmy zaproszeni na plac. Tam przyjechał do nas p. Kukfisz samochodem strażackim. Lekcje zaczęliśmy od ubrania strażaka. Widzieliśmy specjalne spodnie, kurtkę, rękawice, hełm oraz buty, które wzbudziły najwięcej zainteresowania. Ich czubki były bardzo twarde, aby strażak podczas akcji nie zmiażdżył sobie nogi, a jednocześnie nie przeszkadzały w akcji. Sprawdziliśmy!
Zobaczyliśmy i dowiedzieliśmy się bardzo dużo o sprzęcie strażackim, który jest poukładany w samochodzie. Można go było dotknąć! Na samym środku jest zbiornik do wody! Każdy z nas odbył ,,podróż” w górę podnośnikiem pod opieką dorosłych!
Podziękowaliśmy za tak miłe przyjęcie i wróciliśmy do szkoły.
Wycieczka bardzo nam się podobała. Prosimy o inne. Dziękujemy!
Zespół redakcyjny ,,Trzecioklasista”

Z okazji Międzynarodowego Dnia Telefonów Zaufania dla Dzieci, Marek Michalak zapowiedział kampanię edukacyjną Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Jej celem jest promocja telefonu zaufania wśród najmłodszych, uczulenie dzieci na to, że nikt nie ma prawa łamać ich podstawowych, zagwarantowanych w konwencji praw oraz uświadomienie im, gdzie mogą szukać pomocy w razie pojawienia się problemu. Kampania ruszy w czerwcu.
Link do spotu promującego kampanię:

Międzyszkolny Turniej Ruchu Drogowego „Bezpieczna droga”
17 maja 2013r. w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Strajku Dzieci Koźmińskich 1906/1907 w Koźminie Wielkopolskim odbył się Międzyszkolny Turniej Ruchu Drogowego „Bezpieczna droga”. W turnieju wzięły udział trzyosobowe drużyny klas trzecich ze szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Koźmin Wlkp.
Turniej obejmował zestaw pytań z zakresu wiedzy o ruchu drogowym oraz bezpiecznego zachowania się na drodze, konkurencje sprawnościowe, umiejętność udzielania pierwszej pomocy, ustalenie pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach dróg oraz przejazd na rowerze przez tor przeszkód.
Ostateczna klasyfikacja turnieju przedstawia się następująco:
I miejsce – Szkoła Podstawowa w Mokronosie
II miejsce – Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Strajku Dzieci Koźmińskich 1906/1907 w Koźminie Wlkp. – klasa IIIb
III miejsce – Szkoła Podstawowa w Starej Obrze
IV miejsce – Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp. – klasa IIIb
V miejsce – Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp. klasa IIIa
VI miejsce – Szkoła Podstawowa im. Stanisława Mikołajczyka w Borzęcicach
VII miejsce – Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Strajku Dzieci Koźmińskich 1906/1907 w Koźminie Wlkp. – klasa IIIa
Za przygotowanie turnieju odpowiedzialna była grupa nauczycieli p. Beata Chojnicka, p. Marlena Nowak, p. Hanna Frankowska.

Lekcja w „glinie”
W kwietniu klasa V b miała okazję uczestniczyć w niezwykle ciekawej lekcji plastyki.
Wraz z Panią Małgorzatą Lewandowicz wybraliśmy się do Koźmińskiego Ośrodka Kultury. Powitała nas Pani Mariola Malinowska, która zaproponowała nam lepienie figurek z gliny. Przez godzinę czuliśmy się prawdziwymi rzeźbiarzami. Glina zmieszana z wodą stała się plastyczna i pozwalała się kształtować tak jak chcieliśmy. Każde wgniecenie sprawiało zmianę kształtu, co pozwało nam wyładować ekspresję twórczą. W trakcie zajęć powstały rzeźby zwierząt i ludzi. Ćwiczyliśmy nie tylko umiejętności manualne, wyobraźnię przestrzenną, ale także cierpliwość.
Zajęcia okazały się zarówno doskonałą nauką jak i wspaniałą zabawą.
W czasie pracy panowała miła i przyjazna atmosfera. Nasze „dzieła” zabraliśmy do klasy, a po wyschnięciu pomalowaliśmy je.
Wszystkim podobała się lekcja, a Pani obiecała ją powtórzyć.
Ania Balcerek – V b

FINAŁ WIELKOPOLSKI W UNIHOKEJU
W dniu 15.05.2013r. w hali sportowej ZSP Koźmin Wlkp. Finał Wielkopolski w unihokeju chłopców w ramach Wielkopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Swoją obecnością finał zaszczycili: Burmistrz Koźmina Wielkopolskiego Maciej Bratborski, Prezes Szkolnego Związku Sportowego „Wielkopolska” Zdzisław Urbańczyk, Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 Bożena Kulka, Dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu Sławomir Gruchała i Powiatowy Koordynator Sportu Bogdan Chytrowski. Imprezę przygotowali: Bogdan Chytrowski i Jacek Zawodny.
Patronat honorowy nad Finałem Wielkopolski objęli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak i Wielkopolski Kurator Oświaty Elżbieta Walkowiak
W zawodach uczestniczyły drużyny: Szkoła Podstawowa Siedlec, Szkoła Podstawowa Przykona, Szkoła Podstawowa Niechanowo, Szkoła Podstawowa Nr 1 Koźmin Wlkp. Po zakończeniu ceremonii otwarcia nastąpi część artystyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 w Koźminie Wlkp. przygotowana przez Panią Marzenę Tomczak
Klasyfikacja końcowa:
1. SP Siedlec
2. SP Niechanowo
3. SP Przykona
4. SP Nr 1 Koźmin Wlkp.
Najlepszy bramkarz Jakub Grzywnowicz (Niechanowo)
Najlepszy strzelec Maciej Zagłoba (Przykona)
Finał Wielkopolski przy organizacji wsparli: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Szkolny Związek Sportowy „Wielkopolska” w Poznaniu, Starostwo Powiatowe w Krotoszynie, Gmina Koźmin Wielkopolski, Gminny Ośrodek Sportu w Koźminie Wielkopolskim, Szkoła Podstawowa Nr 1 w Koźminie Wielkopolskim, Stowarzyszenie „Wspólnie dla Koźmina”, Uczniowski Klub Sportowy „Jedynka” w Koźminie Wielkopolskim, WPZTS Praczyk i Stolarnia Adamiak.
Patronat medialny: Gazeta Krotoszyńska
Nagrody: grawertony, medale i dyplomy ufundował SZS „Wielkopolska”, nagrody rzeczowe dla najlepszych zawodników turnieju ufundowało: Starostwo Powiatowe w Krotoszynie i Gazeta Krotoszyńska . Nagrody dla trenerów przygotowała Gmina Koźmin Wlkp. i Starostwo Powiatowe w Krotoszynie.

Wicemistrzynie Wielkopolski
W dniu 13 maja w Murowanej Goślinie odbył się Finał wojewódzki XVIII Turnieju im. Marka Wielgusa w piłce nożnej. Powiat krotoszyński reprezentowała drużyna dziewcząt Szkoły Podstawowej Nr 1 w Koźminie Wlkp. w Murowanej Goślinie stawiło się 21 drużyn chłopców i 8 drużyn dziewczynek.
Poranek powitał wszystkich deszczem. W trakcie dnia pogoda się poprawiła, a na trybunach pojawiło się więcej kibiców. Rozgrywki toczyły się według wcześniej wyznaczonego grafiku. Wszystkie mecze były zacięte, a jeden z meczy ćwierćfinałowych chłopców, jeden półfinałowy dziewczynek oraz mecz o trzecie miejsce i ścisły finał w kategorii chłopców kończyły się po raz kolejny seriami rzutów karnych.
Dziewczęta trafiły do grupy z drużynami z Grodziska, Poznania, Zagórowa i Długich Starych.
Wyniki
Eliminacje grupowe:
Grodzisk – Koźmin Wlkp. 0:5
Poznań – Koźmin Wlkp. 0:5
Długie Stare – Koźmin Wlkp. 0:6
Zagórów – Koźmin Wlkp. 0:4
Półfinał
Drawsko – Koźmin Wlkp. 2:2, K (3:4)
Finał
Konin – Koźmin Wlkp. 0:4
Na zakończenie Finału wybrano najlepszych piłkarzy i najlepszych bramkarzy w obu kategoriach. Poniżej lista nagrodzonych zawodników:
Najlepsza zawodniczka: Kinga Kozak (ZSP Konin)
Najlepszy zawodnik: Jakub Harendasz (SP 7 Leszno)
Najlepsza bramkarka: Paulina Poczta (SP 1 Koźmin Wlkp.)
Najlepszy bramkarz: Mateusz Chojnacki (UKS Dyskobolia Grodzisk Wlkp.)
Nagrody wręczał Burmistrz Murowanej Gośliny Pan Tomasz Łęcki
Drużyna SP 1 Koźmin Wlkp. wystąpiła w składzie: Paulina Poczta, Klaudia Urna, Natalia Juskowiak, Zuzanna Guźniczak, Weronika Guźniczak, Natalia Ptak, Natalia Krzyżanowska, Katarzyna Krzyżaniak, Anna Marecka, Joanna Bochana, opiekun Jacek Zawodny

Szkolny Festiwal Programu
Szkoła z klasą 2.0
„Ziemia w kolorach tęczy”
15 maja 2013r. w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Strajku Dzieci Koźmińskich 1906/1907 w Koźminie Wielkopolskim odbył się Szkolny Festiwal programu Szkoła z klasą 2.0 pod hasłem „Ziemia w kolorach tęczy”.
Co kryje się pod hasłem Szkoła z klasą 2.0?
Jest to program Centrum Edukacji Obywatelskiej, który skierowany został do nauczycieli wszystkich poziomów edukacyjnych z całej Polski. W szczególności dla tych, którzy widzą potrzebę edukacji medialnej w szkole, chcą kształtować u uczniów umiejętności odpowiedzialnego korzystania z Internetu i twórczego wykorzystywania nowych technologii, i którzy są przekonani, że stosowanie technologii informacyjno – komunikacyjnej (TIK) może pomóc w mądrej i skutecznej edukacji. Program pomaga też rozwijać umiejętności samodzielnego myślenia, odpowiedzialnego korzystania ze źródeł i wykorzystywania wiedzy w praktyce.
Pierwszym zadaniem szkół było wypracowanie planu działania na cały rok szkolny (z udziałem nauczycieli i dyrektora). Kolejnym krokiem była realizacja Kodeksu 2.0, czyli dobrych praktyk korzystania z nowych technologii. Kodeks wypracowywany został w toku debat i dyskusji przez szkolną społeczność w ubiegłym roku szkolnym kontynuowanym również obecnie.
Kolejny krok to przeprowadzenie i opisanie jednego z zadań TIK mającego na względzie przetestowanie zasad Kodeksu 2.0. W ramach tego zadania przeprowadzone zostały następujące działania:
- zajęcia „Do lasu – tanio i atrakcyjnie”
- mini projekt „Warszawa – nasza stolica”
- zajęcia „Moje konsumenckie ABC”
- lekcja „I my będziemy świętymi!!!”
- zajęcia Żydzi w mojej „Małej Ojczyźnie”
- lekcja „Moje – nie moje”
- miniprojekt „Gwara naszego regionu”
- lekcja „Świerk czy jodła”
- miniprojekt „Jestem przyjacielem przyrody”
- zajęcia „Kodeks”
- miniprojekt „Christmas traditions”
- miniprojekt „Austria – kraj muzyki, pięknych krajobrazów i… pysznych tortów”
- miniprojekt „10 państw Unii Europejskiej”
Przygotowane zostały również niezwykle interesujące i pouczające prezentacje multimedialne:
- „Warszawa – nasza stolica”
- „Gwara naszego regionu”
- „Austria – kraj muzyki, pięknych krajobrazów i… pysznych tortów”
- „10 państw Unii Europejskiej”,
które znajdują się na stronie internetowej szkoły www.sp1.kozminwlkp.pl w panelu Inicjatywy i działania.
Następnie rozpoczęto planowanie i realizację głównego projektu edukacyjnego z wykorzystaniem narzędzi TIK, który należało opublikować na platformie programu wraz z opisem jego realizacji. Ostatnim krokiem była prezentacja projektu na szkolnym Festiwalu Programu Szkoła z klasą 2.0. Nad prezentacją dorobku pracowano według planu w kilku zespołach uczniowskich. W czasie pracy korzystano z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Były to komputery z odpowiednim oprogramowaniem, skaner, drukarka, kamera, telefony komórkowe, pendrive i projektor. Centralnym miejscem odbywającego się Festiwalu była sala gimnastyczna, udekorowana na to wydarzenie niezwykle barwnie.
Festiwal rozpoczął się piosenką wykonaną przez chór szkolny „Chodź pomaluj mój świat” oraz wierszem ukazującym bogactwo naszej ziemi. Następnie przedstawiono prezentację multimedialną na temat piękna naszej planety. Uczniowie klasy IIIa przedstawili inscenizację „Ziemia u lekarza”, która zawierała przykłady i skutki działań ludzi żyjących na naszej planecie. Z kolei uczniowie klasy IIb, w scence „Dlaczego woda niezbędna jest do życia?” przekonali nas, że woda to niezbędny element życia i że wszyscy jesteśmy za nią odpowiedzialni. Uczniowie z klasy IIa wzbogacili naszą wiedzę o powietrzu prezentując teatrzyk „Spotkanie z kurkiem na kościele” oraz wykonując piosenkę „Wietrzyku – psotniku”.
Kolejnym punktem festiwalu była, zaprezentowana przez uczniów klasy IVa, prezentacja mody ekologicznej, wykorzystującej materiały zrobione z worków na śmieci, kapsli, taśmy klejącej, foliowych ochraniaczy szpitalnych, kubków po kawie, puszek po napojach czy makulatury. Następnie głos zabrali uczniowie aktywu bibliotecznego, którzy przedstawili wyniki ankiety „Czy nasza szkoła jest przyjazna środowisku?” oraz zaprezentowali film, w którym zamieścili odpowiedź na powyższe pytanie skierowane do p. Dyrektor Szkoły Bożeny Kulki i p. Beaty Ratajczyk-Krysiak.
Spotkanie zakończyliśmy piosenką „Wesoła wędrówka”. Dodatkowo uczniowie szkoły mogli podziwiać prace uczniów przygotowane na nasz Festiwal.
Festiwal Programu Szkoła z klasą 2.0 był wielkim przedsięwzięciem. Zaprezentowane zostały wszystkie materiały mówiące o działaniach w ramach Szkoły z klasą 2.0. Dotyczyły one Kodeksu 2.0, działań i projektów edukacyjnych. Cele, jakie sobie postawiono w związku z organizacją festiwalu, jak i realizacją programu, zostały osiągnięte. Szkoła dzięki udziałowi w programie zwiększyła intensywność korzystania z programów komputerowych, aplikacji użytkowych i Internetu na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych.
W programie CEO Szkoła z klasą 2.0 wzięli udział uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli: p. Dyrektor Bożeny Kulki, p. Izabeli Weichbrodt – koordynatora programu, p. Janiny Sierszuły, p. Anny Wiśniewskiej – s. Flawiany, p. Marleny Nowak, p. Marioli Szkudlarek, p. Beaty Ratajczyk – Krysiak, p. Marii Mazurowskiej.
Warto dodać, że „Jedynka” po raz kolejny, jako jedyna szkoła w naszej gminie, realizowała tak istotny i wartościowy dla uczniów projekt edukacyjny.
Chcąc zobaczyć pokaz mody ekologicznej kliknij w poniższy link
http://www.youtube.com/watch?v=z6t3pCXx7Zo&feature=youtu.be

ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3-GO MAJA
3 maja – cóż to za data? Dla setek młodych ludzi to jedna z wielu nic nie znaczących uroczystości. Dziś żyjąc w zawrotnym tempie, negujemy wszelkie wartości, nudzą nas uroczystości, apele, rocznice, święta. Ale czy tak musi być? Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości. Jednak w naszej szkole zatrzymaliśmy się na chwilę, aby rozważyć te trzy słowa ważne w historii Polski, pojawiające się często jako hasła narodowe Polaków. Brzmią one: Bóg, Honor, Ojczyzna.
Uczniowie klas IV a i I a oraz chór szkolny, wraz z nauczycielami: p. Izabelą Weichbrodt, p. Beatą Chojnicką, p. Izabelą Kaźmierczak oraz p. Marią Mazurowską, zorganizowali 8 maja 2013r. sejmik uczniowski. Problemem, którym się zajęli była rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go maja. Młodsi koledzy, którzy nie znali dobrze historii naszego kraju, mieli okazję dowiedzieć się, jak ważne dla Polski było to wydarzenie. Uczniowie klasy IVa w przystępny sposób przedstawili młodszym kolegom, co działo się 3 maja 1791 roku. Wyjaśnili pojęcie „konstytucji” i jej znaczenie dla całego narodu.
Na sejmik uczniowski zawitał sam król Stanisław August Poniatowski wraz z posłami. Uczniowie wyjaśnili, że rocznice uchwalenia Konstytucji 3 maja nazywamy świętem wolności i radości. Już nasi przodkowie rozumieli, co znaczy wolność, naród, ojczyzna. A czym dla was są te pojęcia? Zastanówcie się.
Podczas apelu kilkoro uczniów zostało publicznie pochwalonych przez p. Dyrektor Szkoły. Służyli oni swoją pomocą i wsparciem Sarze oraz jej tacie i bratu. Gratulujemy tak wspaniałej postawy!
Pochwałę Dyrektora Szkoły otrzymali:
z klasy Va: Zuzanna Sowińska, Zuzanna Mrówczyńska, Mikołaj Borowczyk, Piotr Dzierla, Paweł Dzierla, Bartłomiej Jędrzejak, Julia Kowalska, Mikołaj Pawlak, Wiktoria Szmaj,
z klasy VIa: Jagoda Gawrońska, Wiktoria Dłużak, Natalia Pluta, Klaudia Kubiak, Julia Szwałek, Marika Roszak, Joanna Bryl,
z klasy IIa: Julia Jędrzejak, Oliwia Mrówczyńska, Marianna Bączyk,
z klasy Ib: Weronika Zawodna