Kiermasz muffinek
30 marca 2023
Redaktor

“Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas” (Flora Edwards)

Zapraszamy wszystkich uczniów 🙂

LEPIEJE
28 marca 2023
Redaktor
FINALISTKI VII MEMORIAŁU URSZULI MARCINIAK NA UNIWERSYTECIE WROCŁAWSKIM
28 marca 2023
Redaktor

W sobotę, 25 marca 2023 r. dwie uczennice naszej szkoły Iga Jarus i Matylda Nabzdyk wzięły udział w finale VII Memoriału Urszuli Marciniak, czyli zawodów w rozwiązywaniu łamigłówek diagramowych organizowanych przez Fundację Matematyków Wrocławskich Instytutu Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Wydawnictwem Logi. Mają one na celu upamiętnienie i kontynuowanie dzieła Urszuli Marciniak – matematyczki, założycielki wydawnictwa Logi.

Finał był bardzo intensywny, składał się z trzech etapów (każdy trwał po 45 min), w trakcie których uczennice rozwiązywały różnego rodzaju łamigłówki.

Atrakcją dla finalistek był wyjazd do Wrocławia, pobyt na Uniwersytecie, wysłuchanie wykładu popularnonaukowego „Geometria cieni” prof. Zbigniewa Marciniaka z Uniwersytetu Warszawskiego oraz zdobyte nowe doświadczenia zarówno podczas konkursu, jak i w trakcie podróży.

Gratulujemy dziewczynom znalezienia się w gronie najlepszych uczniów wyspecjalizowanych w rozwiązywaniu zagadek logicznych.

Nauczyciele matematyki

REKOLEKCJE SZKOLNE
28 marca 2023
Redaktor

W dniach 20 – 22 marca 2023r. przeżywaliśmy wspólnie czas rekolekcji, które pozwoliły nam zrozumieć pewne ważne sprawy i spojrzeć na nie trochę inaczej.

Naszym przewodnikiem podczas spotkań rekolekcyjnych był o. Joachim Kusz, który w swoich słowach przypominał nam, że Pan Bóg stworzył nas z miłości oraz akceptuje nasze życie i nas samych bez stawiania warunków. Wspólnie rozważaliśmy mękę Chrystusa podczas czternastu stacji Drogi Krzyżowej. Klasy I – IV w pierwszym dniu rekolekcji miały do wykonania pracę plastyczną, w której należało przedstawić wydarzenie z życia Jezusa. Klasy IV – VIII skorzystały z sakramentu pokuty i pojednania w czasie nabożeństwa pokutnego w drugim dniu rekolekcji. Klasy I – III  wspólnie z p. Markiem Wiecznym rozpatrywały, w jakie dary zostaliśmy wyposażeni przez Boga do pokonania trudności.

Nie zabrakło również elementu rywalizacji – ostatniego dnia rekolekcyjnych spotkań przedstawiciele każdej z klas sprawdzali  swoją wiedzę w szkolnej wersji teleturnieju „1 z 10”. Nasze trzydniowe spotkania zakończyliśmy wspólną Mszą Świętą w kościele św. Wawrzyńca.

ROCZNICA URODZIN JOANNY KULMOWEJ
27 marca 2023
Redaktor
„Jeszcze 37 wierszy” (fragment okładki)

25 marca przypada rocznica urodzin Joanny Kulmowej – poetki, prozaiczki, librecistki, tłumaczki, aktorki i inscenizatorki teatralnej. Kulmowa to autorka dramatów, słuchowisk radiowych, utworów satyrycznych, piosenek, oratoriów, misteriów religijnych oraz książek dla dzieci i młodzieży. Urodziła się 25 marca 1928 roku w Łodzi. Zmarła 17 czerwca 2018 roku w Warszawie.

Dorobek poetycki i prozatorski Joanny Kulmowej obejmuje m.in. tomy: Wio, LeokadioZielony Amadeo, Ja, czarownicaWiersze dla KajiWielki Mały Król, Wielki Mały Król, Serce jak złoty gołąb, Joanna Kulmowa dzieciom. 

Zbiór wierszy Co się komu śni, a nawet i nie śni został wpisany na Złotą Listę książek rekomendowanych do czytania dzieciom przez naszą Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom w kategorii „Dla najmłodszych”.

Co się komu śni, a nawet i nie śni: https://calapolskaczytadzieciom.pl/ksiazka/co-sie-komu-sni-a-nawet-i-nie-sni/

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu o autorce: https://www.youtube.com/watch?v=3Hk7pAaGvhQ&feature=youtu.be

Więcej informacji: https://culture.pl/pl/tworca/joanna-kulmowa

MOŻNA SIĘ RÓŻNIĆ POZYTYWNIE…WARSZTATY Z PANIĄ PSYCHOLOG PAULINĄ MIELCARZ
27 marca 2023
Redaktor

W poniedziałkowy poranek gościliśmy w naszej szkole p. Paulinę Mielcarz – psycholog z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Cerekwicy Nowej.  Pani Paulina poprowadziła warsztaty z uczniami w klasie 8a dotyczące tolerancji i wzajemnego wsparcia.

Tolerancja polega na szacunku wobec innych. To nie tylko szacunek dla obcej narodowości, ale również dla każdego, różnego od nas człowieka. A zatem termin tolerancja oznacza wyrozumiałość dla odmienności.

Uczniowie zaprezentowali przykładowe formy dla „Tolerancji”:

  • traktuj innego tak, jak sam chwiałbyś być traktowany,
  • szanuj godność istot ludzkich,
  • postaw się w czyjejś sytuacji nim go osądzisz,
  • „szanuj bliźniego swego, jak siebie samego“,
  • „nie czyń drugiemu, co Tobie niemiłe“.

Jakie wnioski?

Każdy z nas ma prawo być inny. Każdy z nas ma potrzebę bycia akceptowanym w grupie. Inny nie oznacza gorszy, często jest tak, jak w przypadku kaczątka – nie doceniamy drugiego człowieka, wyśmiewając się z niego a on okazuje się być pięknym i dobrym.

Szkolna codzienność stwarza wiele sytuacji, dzięki którym można się uczyć tolerancji, albo ją doskonalić.

Monika Raś

Zapraszamy do Jedynki
27 marca 2023
Redaktor

Drogi Rodzicu, jeśli nie zapisałeś jeszcze swojego dziecka do pierwszej klasy na rok szkolny 2023/2024 to informuję, że można tego dokonać w sekretariacie szkoły w godz. 7.30-15.30.

🟢 pobierz zgłoszenie http://sp1.kozminwlkp.pl/rekrutacja/

🔵 wypełnij, oddaj w sekretariacie lub wrzuć do skrzynki przed budynkiem

🟤 zadzwoń tel. 62 721 68 54

🟣 umów się na indywidualne zwiedzanie szkoły

Zapraszam serdecznie,
Jacek Zawodny
Dyrektor szkoły

Podziękowania
27 marca 2023
Redaktor

W dniu 25 marca br. podczas walnego zebrania sprawozdawczego Ochotnicza Straż Pożarna Koźmin Wielkopolski dyrektor szkoły Pan Jacek Zawodny wręczył podziękowanie na ręce Prezesa OSP Pana Piotra Marszałka za prowadzenie szkoleń i zajęć z pierwszej pomocy przedmedycznej dla dzieci w ramach Klubu Młodego Ratownika.

Dyrektor szkoły podziękował też Pani Magdalenie Kurkowiak za czynne angażowanie się w działania w Szkole Podstawowej nr 1 w Koźminie Wielkopolskim, które uczą dzieci reagowania na różnego rodzaju zagrożenia i przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa w szkole i poza nią.

fot. Sebastian Kalak, Szymon Sikora

OD PISANIA DO WYDANIA, CZYLI SKĄD SIĘ BIORĄ KSIĄŻKI?
27 marca 2023
Redaktor

W środę 15 marca br. klasy IV b i VII a miały okazję uczestniczyć w spotkaniu z p. Marcinem Ziętkiewiczem, który na co dzień pracuje w naszej szkole jako nauczyciel języka polskiego. Pan Ziętkiewicz jest autorem książek „Druh Bolek. Opowieść biograficzna” oraz „Chcesz cukierka? Idź do Gierka. Wspomnienia z dzieciństwa w złotej dekadzie gierkowskiej”. Inspiracją dla twórczości p. Marcina są przede wszystkim zdjęcia kolekcjonowane przez jego rodzinę, a także opowieści jego krewnych. Dzięki zebranym anegdotom, a także spisanym historiom, mógł przekazać odbiorcom wiele istotnych faktów z życia osób, którym przyszło egzystować w czasach transformacji politycznych, a także przemian kulturowych i obyczajowych.

Podczas spotkania p. Marcin z niesamowitą łatwością nawiązał kontakt z uczniami. Opowiadał o swojej pracy nad poszczególnymi książkami. Młodzież zadawała autorowi wiele pytań na temat jego pracy pisarskiej, dzięki czemu poznali specyfikę pracy od pisania do wydania danej pozycji.

Spotkanie przebiegło w bardzo sympatycznej atmosferze,  a p. Ziętkiewicz zachęcił młodzież do lektury książek, których jeszcze nie znają.

Tekst: Monika Raś

Językowa przygoda z gwarą poznańską
27 marca 2023
Redaktor

Gwara poznańska brzmi wyjątkowo uroczo. Wciąż usłyszeć ją można z ust starszych mieszkańców miasta, a młodzi poznaniacy wplatają w mowę potoczną charakterystyczne słówka.

W naszej szkole zrealizowano zajęcia w oparciu o książkę pt. „Szneka z glancem, czyli elementarz gwary poznańskiej”, autorstwa Elizy Piotrowskiej – rodowitej poznanianki, z  którą miałyśmy możliwość porozmawiać podczas tegorocznych Targów Książki w Poznaniu.

Jest to książka edukacyjna skierowana do młodych czytelników, której celem jest omówienie i przybliżenie ważnego elementu dziedzictwa kulturowego- gwary poznańskiej – lokalnego języka, współcześnie nieco zapomnianego. Autorka, za pomocą opowiadań, wierszyków, historyjek i zabaw prezentuje słowa, zdania i najważniejsze zwroty.

Uczniowie Jedynki narysowali wybrane przedmioty, tworząc słowniczek gwarowy. Zajęcia odbyły się w ramach projektu „Mam bzika na punkcie języka”

M. Dubisz, M. Raś